Запошљавање особа са инвалидитетом је у најбољем интересу компанија - Ахондроплазија Србија
лого

Запошљавање особа са инвалидитетом је у најбољем интересу компанија

Да ли сте знали да скоро 1,3 милијарде људи широм света живи са неком врстом инвалидитета? Заједница особа са инвалидитетом укључује људе који су физички, ментално, интелектуално, развојно или когнитивно погођени, или имају неку комбинацију ових фактора.

Једна од четири одрасле особе у САД има неки облик инвалидитета, при чему већина ових инвалидитета није одмах видљива, као што су дислексија или аутизам. Али многи одлучују да задрже свој инвалидитет у тајности из страха од тога како ће их други гледати.

Компаније које желе да расту имају избор

Недостатак квалификоване радне снаге без преседана на светском тржишту представља изазов за послодавце у свим индустријама, али такође ствара јединствену прилику да се додатно подстакне инклузија на радном месту. Сада више него икад, људи желе да раде тамо где се цени њихов допринос—где се слави различитост мишљења и где могу да буду део инклузивне културе коју карактерише осећај припадности.

Да би остале конкурентне, компаније у различитим индустријама размишљају о запошљавању, развоју и неговању талената. Они дају приоритет улагању, смањењу пристрасности и отвореном уму о томе ко је квалификован за неку улогу. Компаније постају пажљивије према томе шта потенцијални запослени тражи у својом каријерном путу.

Према истраживању које је спровео Accenture, компаније које се залажу за инклузију особа са инвалидитетом пријављују већу профитабилност и приносе акционара.

Примери добре праксе међу светски познатим компанијама

Према Индексу једнакости особа са инвалидитетом (ДЕИ) за 2023. годину, који предводе Америчко удружење особа са инвалидитетом и глобална непрофитна организација Disability:IN, све више компанија предузима кораке да унапреди инклузију особа са инвалидитетом. 99% учесника анкете каже да нуде флексибилне опције рада, а 93% подстиче запослене да се идентификују као особе са инвалидитетом.

Jabil Inc., глобална производна компанија са више од 250.000 запослених у 30 земаља, у 2022. години имала је 24 програма за целу компанију усмерених на подстицање инклузије за особе са инвалидитетом.

Њихове најбоље праксе:

  • Одржавање радионица које имају за циљ подизање свести о специфичним врстама инвалидитета.
  • Подучавање запослених на одређеним сајтовима знаковног језика, како би се подстакло боље разумевање потреба других и створиле веће могућности за укључивање.
  • Неговање низа неуродиверзитетних талената кроз едукацију о инклузивним процесима запошљавања и партнерством са организацијама које им помажу да ускладе описе послова са вештинама које кандидати већ имају.
  • Партнерство са локалним организацијама за заступање особа са инвалидитетом како би се идентификовали кандидати са инвалидитетом који би могли да имају стручност потребну да задовоље специфичне потребе запошљавања.

Подстицање запослених да се идентификују као особе са инвалидитетом

Northrop Grumman је водећа светска компанија за ваздухопловну и одбрамбену технологију са 95.000 запослених. 

У 2022,ова компанија је примила 1.300 нових запослених који се идентификују као особе са инвалидитетом, што је константно изнад владиног циља од 7 процената. Више од 8,5% укупне радне снаге се идентификују као особе са инвалидитетом.

Лидери на свим нивоима сматрају се одговорним према скупу принципа компаније које под називом „Понашање лидера“, а који повезује њихове напоре да промовишу инклузију директно са пословним резултатима.

Примери добре праксе у овој компанији укључују:

  • компанија цени обуку за инклузију особа са инвалидитетом
  •  праксе запошљавања које укључују посебне процесе интервјуа за кандидате са аутизмом,
  • стажирање за неуродивергентне кандидате
  • смештај без дипломе и преквалификацију, како би се повећала заступљеност на високо плаћеним СТЕМ пословима
  •  менторство за убрзање каријере и бенефиције, укључујући бригу о менталном здрављу. 
  • дијагностичко тестирање, алате за здравствену заштиту, подршку неговатељима.

Компанија је такође покренула програм стажирања за неуродиверзитет 2022. године који је направљен тако да упари кандидате за неуродиверзитет са ментором запослених за подршку. 

Извор: Freepik

Вредновање менталног здравља

Према Светској здравственој организацији, процењује се да се 12 милијарди радних дана губи на глобалном нивоу због депресије и анксиозности сваке године, по цени од 1 милијарде долара годишње због пада продуктивности. Центри за контролу и превенцију болести кажу да ће више од 50% Американаца имати дијагнозу менталне болести или поремећаја у неком тренутку свог живота и да ће 1 од 5 доживети менталну болест у датој години.

Дакле, без обзира да ли имате запосленог који пати од менталне болести или доживљава утицај патње вољене особе, ментално здравље је веома стваран проблем за ваше запослене.

Херман Милер, произвођач намештаја можда најпознатији по креирању ергономских канцеларијских столица, осмислио је програме да би умањио стигму око менталног здравља. Циљ је да запослени препознају проблеме менталног здравља – код себе и других – и приступе помоћи која им је потребна за опоравак.

Компанија организује недељни 90-минутни час свесности, у трајању од осам недеља, како би се проценио развој појединаца у повезаности, комуникацији, решавању проблема, креативности и иновативности. Надовезујући се на овај програм, компанија такође нуди сатне сесије о свесности и анксиозности, депресији и сезонском афективном поремећајукоје су доступне запосленима да присуствују лично или онлајн. Циљ је да науче како свесност може помоћи у управљању свакодневним стресом заједно са симптомима анксиозности и депресије.

Уклањање стигме око менталних болести важно је за стварање инклузивног радног места, али је такође важно за опоравак. Када запослени који се баве проблемима менталног здравља могу поново да се укључе у свој посао, то има позитиван утицај на побољшање њиховог самопоуздања и осећаја самопоштовања. А срећни радници имају тенденцију да буду продуктивнији радници.

Извор: Industry Week

Пројекат “АХОНДРОПЛАЗИЈА ИНФО” подржан је на основу конкурса за суфинансирање пројеката медијских садржаја из области јавног информисања Града Сомбора. Мишљење које је изнето у овом чланку је мишљење редакције информативног портала AHONDROPLAZIJASRBIJA.ORG.RS. Оно не представља нужно и мишљење Града Сомбора.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Пријави се за наше најновије вести

Назив медија: AHONDROPLAZIJASRBIJA.ORG.RS
Регистарски број: IN001293.
Податак о издавачу медија односно о пружаоцу медијске услуге:
Пословно име: Ахондроплазија Србија
Матични број: 08820287
Седиште: Пере Сегединца 1/а, Сомбор Сомбор, Србија
Податак о језику на коме се медиј издаје, односно на коме се пружа медијска услуга: Српски
Форма медија: Самостална електронска издања интернет портали
Интернет адреса:  www.ahondroplazijasrbija.org.rs
Податак о одговорном уреднику медија:
Име и презиме: Милан Граховац

Подели ову страницу на својим мрежама

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content