Представници 8 удружења особа са инвалидитетом града Сомбора (Ахондроплазија Србија, Удружење за помоћ МНРО Сомбор, МУПИК Бачке Сомбор, Удружење оболелих од мултипле склерозе “Западна Бачка” Сомбор, Удружење за подршку особама са аутизмом “Маслачак” Сомбор, Друштво инвалида за церебралну и дечију парализу “Сомбор”, Удружење слепих Сомбор и Сомборски едукативни центар) , предали су Граду иницијативу којом се предлаже оснивање Савета за унапређење положаја особа са инвалидитетом као стално радно тело Градоначелника.
Иницијативу је у име свих предао Милан Граховац, председник УГ Ахондроплазија Србија.

Они су позвали град да препозна значај ове иницијативе и да предузме потребне кораке ка оснивању Савета за унапређење положаја особа са инвалидитетом.
Потписници иницијативе су свесни важности унапређења друштвене партиципације и једнакости особа са инвалидитетом, и сматрају да је оснивање Савета важан корак за побољшање њиховог положаја у локалној заједници.




Зашто је важно оснивање Савета?
Потписници иницијативе истичу неколико кључних разлога за оснивање овог тела.
Савет ће помоћи у имплементацији прописа који штите особе са инвалидитетом

Слободан Славујевић (у средини), Удружење слепих Сомбор
Савет је замишљен као градско тело које се састоји од представника удружења особа са инвалидитетом. Имаће кључну улогу у праћењу спровођења како локалних, тако и националних политика које се односе на права особа са инвалидитетом. Како ће бити задужен за разматрање предлога прописа, Савет ће предлагати неопходне измене и допуне како би се обезбедило доследно поштовање права особа са инвалидитетом и како би се заштитили њихови интереси.
Савет ће подстаћи равноправно учешће особа са инвалидитетом у политичком животу

Живко Радмило, Удружење оболелих од мултипле склерозе “Западна Бачка” Сомбор
Оснивање савета би представљало веома важан корак ка омогућавању равноправног учешћа особа са инвалидитетом у политичком и јавном животу, без којих нема праве друштвене партиципације. Самим тим, Савет ће радити на прилагођавању и пружању подршке остваривања бирачког права особа са инвалидитетом.
Савет ће имати важну улогу у едукацији и промоцији особа са инвалидитетом
Савет ће активно учествовати у подизању свести о могућностима и доприносу особа са инвалидитетом кроз промоцију позитивне слике и разбијању предрасуда и стереотипа који су и даље доминантни у друштву.
Такође, рад Савета ће укључивати и активности које подстичу спортско, рекреативно и културно стваралаштво, посебно међу младима са инвалидитетом.

Катарина Салкановић, Удружење за помоћ МНРО Сомбор
Сарадња са другим градским институцијама
Као стално радно тело Градског већа, Савет ће подстицати континуирану сарадњу са институцијама и удружењима особа са инвалидитетом.
Такође, кроз међусекторско деловање, Савет ће доприносити решавању социјалних, здравствених, образовних, културних и других питања од значаја за особе са инвалидитетом.
Евиденција статистичких података као корак као бољем животу особа са инвалидитетом
Још једна од важних улога Савета биће континуирано прикупљање и анализирање статистичких података о особама са инвалидитетом. Ове активности омогућиће боље разумевање њихових потреба и проблема, као и информисање о планирању и спровођењу релевантих политика.
Подстицање међуопштинске и регионалне сарадње

Драгана Недељковић, МУПИК Бачке, Сомбор
Оснивањем Савета омогућава се успостављање сарадње са сличним телима у другим градовима и општинама, чиме ће се формирати упоредна слика о положају особа са инвалидитетом у области социјалне заштите.
Потписници ове значајне иницијативе су уверени да ће овај Савет допринети унапређењу квалитета живота особа са инвалидитетом и њиховој пуној интеграцији у све сфере друштвеног живота.
Пројекат “Пут ка равноправнОСти” реализује се у оквиру програма подршке јавном заговарању Покрет Полет који Траг фондација спроводи уз финансијску подршку Европске уније, у партнерству са Центром за социјалну политику и у сарадњи са Коалицијом за развој солидарне економије- КоРСЕ.
За садржину овог материјала искључиво је одговорна Ахондроплазија Србија и та садржина нипошто не изражава званичне ставове Европске уније. #EUzaTEBE